By Doug Binder, DyeStat Editor
UPDATED to reflect final NXN acceptance lists.
Here is a state-by-state look at all of the NXN/Foot Locker Qualifiers.
This is subject to change, of course. But it's as up-to-date as we have it.
(Foot Locker West still to come next Saturday)
Alabama
None
Alaska
None - FL West still to come
Arizona
Danielle Jones (Desert Vista), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
Arkansas
Jacob Shiohira (Bentonville), NXN indiv. qualifier
California
Great Oak girls, NXN
Simi Valley girls, NXN
Davis Sr. girls, NXN
Arcadia boys, NXN
Madera South boys, NXN
Dana Hills boys, NXN
Aidan Goltra (Campolindo), NXN indiv. qualifier
David Luna (Indio), NXN indiv. qualifier
Austin Tamagno (Brea Olinda), NXN indiv. qualifier
Blake Haney (Stockdale), NXN indiv. qualifier
Alan Yoho (Flintridge Prep), NXN indiv. qualifier
Marissa Williams (Palisades), NXN indiv. qualifier
Bethan Knights (Northwood), NXN indiv. qualifier
Sarah Robinson (Gunn), NXN indiv. qualifier
Addi Zerrenner (Dos Pueblos), NXN indiv. qualifier
Leigh Moffett (Clovis North), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
Colorado
Fort Collins girls, NXN
Monarch girls, NXN
Elise Cranny (Niwot), NXN indiv. qualifier
Katie Rainsberger (Air Academy), NXN indiv. qualifier
Erin Norton (Grandview), NXN indiv. qualifier
Cerake Geberkidane (Denver East), NXN indiv. qualifier
Bailey Roth (Coronado), NXN indiv. qualifier
Zachary Alhamra (Pine Creek), NXN indiv. qualifier
Connecticut
Hannah Debalsi (Staples), Foot Locker
Christian Alvarado (Fairfield Prep), Foot Locker
Alexander Ostberg (Darien), Foot Locker
Trevor Hopper (Ridgefield), NXN indiv. qualifier
Delaware
Stephen Garrett (Tatnall), NXN indiv. qualifier
Florida
Karen Xiang (Nease), Foot Locker
Tyler Bennett (Fort Myers), Foot Locker
Nick Diaz (Sunset), NXN indiv. qualifier
Georgia
Kathryn Foreman (Landmark Christian), Foot Locker
Austin Sprague (St. Pius X), NXN indiv. qualifier
Hawaii
None - FL West still to come
Idaho
Andrew Rafla (Boise), NXN indiv. qualifier
Sam McKinnon (Mountain View), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
Illinois
Naperville North girls, NXN
Hinsdale Central boys, NXN
Jesse Reiser (McHenry), NXN indiv. qualifier/Foot Locker
Patrick Perrier (O'Fallon), Foot Locker
Mailin Struck (Riverside-Brookfield), Foot Locker
Mimi Smith (New Trier), NXN indiv. qualifier
Zack Smith (Downers Grove), NXN indiv. qualifier
Nathan Mroz (York), NXN indiv. qualifier
Indiana
Carmel boys, NXN
Carmel girls, NXN
Kelcy Welch (Carmel), also Foot Locker
Rachel Nichwitz (Hamilton Southeastern), Foot Locker
Alex Buck (Pendleton Heights), Foot Locker
Jackson Bertoli (Terre Haute), Foot Locker
David Dalton (Greenwood Community), Foot Locker
Zach Panning (Concordia), NXN indiv. qualifier
Mary Abramson (Avon), NXN indiv. qualifier
Iowa
Stephanie Jenks (Linn-Mar), Foot Locker
Rebekah Topham (Griswold), Foot Locker
Thomas Pollard (Gilbert), Foot Locker
McKenzie Yanek (Pleasant Valley), NXN indiv. qualifier
Karissa Schweizer (Dowling Catholic), NXN indiv. qualifier
Chandler Austin (Boone), NXN indiv. qualifier
Albert Meier (Boone), NXN indiv. qualifier
Kansas
Stuart McNutt (Blue Valley West), NXN indiv. qualifier
Kentucky
Assumption girls, NXN
Gabriella Karas (Collins), Foot Locker
Madisyn Peeples (Bowling Green), NXN indiv. qualifier
Louisiana
None
Maine
Joseph Holt-Andrews (Telstar), Foot Locker
Dan Curts (Ellsworth), Foot Locker
Kirstin Sandreuter (Greely), Foot Locker
Maryland
Severna Park boys, NXN
Nora McUmber (Bethesda-Chevy Chase), NXN indiv. qualifier
Ellie Gonzalez (The Catholic), NXN indiv. qualifier
Isabel Griffith (Timonium), NXN indiv. qualifier
Tyler Spear (Loyola Blakefield), NXN indiv. qualifier
Massachusetts
Anoush Shehadeh (Phillips Andover), Foot Locker
Abbie McNulty (Bishop Feehan), NXN indiv. qualifier
Christian Stafford (Pembroke), NXN indiv. qualifier
Michigan
Grant Fisher (Grand Blanc), Foot Locker
Ryan Robinson (West Bloomfield), Foot Locker
Lauren Brasure (Rockford), Foot Locker
Kirsten Olling (Breckenridge), Foot Locker
Minnesota
Wayzata boys, NXN
Wayzata girls, NXN
East Ridge girls, NXN
Edina boys, NXN
Bethany Hasz (Alexandria), NXN indiv. qualifier
Megan Hasz (Alexandria), NXN indiv. qualifier
Jenna Truedson (Bemidji), NXN indiv. qualifier
Obsa Ali (Richfield), NXN indiv. qualifier
Mississippi
None
Missouri
Taylor Werner (Ste. Genevieve), NXN indiv. qualifer/Foot Locker
Hannah Long (Eureka), Foot Locker
Noah Kauppila (Marquette), Foot Locker
Jamie Kempfer (Festus), NXN indiv. qualifier
Jill Whitman (Cor Jesu Academy), NXN indiv. qualifier
Evan Schulte (Rock Bridge), NXN indiv. qualifier
Montana
Bozeman girls, NXN
Christina Aragon (Billings Senior), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
Nebraska
None
Nevada
None - FL West still to come
New Hampshire
Coe-Brown girls, NXN
New Jersey
Christian Brothers Academy boys, NXN
Liam Mullett (Pingry), Foot Locker
Scott Meehan (Pope John XXIII), Foot Locker
Louis Corgliano (Hammonton), Foot Locker
Briana Gess (Haddonfield), Foot Locker
Grace Dwyer (Hamilton-North Nottingham), NXN indiv. qualifier
Elizabeth Lansing (Randolph), NXN indiv. qualifier
Tom O'Neill (Middletown North), NXN indiv. qualifier
New Mexico
None
New York
Fayetteville-Manlius girls, NXN
Fayetteville-Manlius boys, NXN
Saratoga Springs girls, NXN
Northport boys, NXN
Liverpool boys, NXN
Mickey Burke (Rush-Henrietta), Foot Locker
Megan Reilly (Warwick Valley), Foot Locker
Jessica Lawson (Corning), Foot Locker
Katie Lembo (Penfield), Foot Locker
Abbey Wheeler (Elmira), NXN indiv. qualifier
Sophia Tasselmyer (East Aurora), NXN indiv. qualifier
Erin Jaskot (Tappan Zee), NXN indiv. qualifier
Alex Cooper (Rush-Henrietta), NXN indiv. qualifier
Stephanie Gerland (Garden City), NXN indiv. qualifier
TJ Hornberger (Lake Shore), NXN indiv. qualfier
Josh Dyrland (Irondequoit), NXN indiv. qualifier
Benito Muniz (Carmel), NXN indiv. qualifier
Aidan Tooker (Saratoga Springs), NXN indiv. qualifier
Patrick Tucker (St. Anthony's), NXN indiv. qualifier
North Carolina
Ben Huffman (Providence Day), Foot Locker
Ian Milder (Mount Tabor), Foot Locker
Patrick Sheehan (Lake Norman), Foot Locker
Elly Henes (Green Hope), NXN indiv. qualifier
North Dakota
None
Ohio
St. Xavier boys, NXN
Toby Hardwick (Newark), Foot Locker
Oklahoma
Ben Barrett (Norman North), NXN indiv. qualifier/Foot Locker
Oregon
Central Catholic boys, NXN
Ella Donaghu (Grant), NXN indiv. qualifier
Hannah Gindlesperger (Summit), NXN indiv. qualifier
Reilly Bloomer (South Eugene), NXN indiv. qualifier
Ibrahim Ahmed (Reynolds), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
Pennsylvania
Unionville girls, NXN
Pennsbury girls, NXN
West Chester Henderson boys, NXN
Tessa Barrett (Abington Heights), Foot Locker
Brianna Schwartz (Shaler Area), Foot Locker
Regan Rome (Dallas), Foot Locker
Ross Wilson (Council Rock North), Foot Locker
Griffin Molino (South Williamsport Area), NXN indiv. qualifier
Kevin James (Cardinal O'Hara), NXN indiv. qualifier
Rhode Island
Emma McMillan (Barrington), NXN indiv. qualifier
South Carolina
Brent Demarest (Porter-Gaud), Foot Locker
South Dakota
Addison DeHaven (Brookings), NXN indiv. qualifier/Foot Locker
Tennessee
Brentwood boys, NXN
Aaron Templeton (Hardin Valley), Foot Locker
Texas
Southlake Carroll boys, NXN
Southlake Carroll girls, NXN
New Braunfels girls, NXN
The Woodlands girls, NXN
Hebron boys, NXN
Natalie Rathjen (Highland Park), NXN indiv. qualifier/Foot Locker
Devin Clark (Smithson Valley), NXN indiv. qualifier/Foot Locker
Frank Lara (Strake Jesuit), NXN indiv. qualifier/Foot Locker
Safiya Belfina (Flower Mound), NXN indiv. qualfier
Kellee McCann (Justin Northwest), NXN indiv. qualifier
Madie Boreman (Rouse), NXN indiv. qualifier
Wesley Ward (Flower Mound), NXN indiv. qualifier
Zachariah Hamstra (Flower Mound), NXN indiv. qualifier
Utah
Davis girls, NXN
Davis boys, NXN
American Fork boys, NXN
Alyssa Snyder (Park City), NXN indiv. qualifier
Andrew Brewer (Bingham), NXN indiv. qualifier
Mike Buckley (Ogden), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
Vermont
Autumn Eastman (Champlain Valley), NXN indiv. qualifier
Virginia
Blacksburg girls, NXN
Caroline Alcorta (West Springfield), Foot Locker
Hannah Christen (Lake Braddock), Foot Locker
Katie Kunc (Lake Braddock), Foot Locker
Molly Breidenbaugh (Trinity Episcopal), Foot Locker
Louis Colson (Edison), Foot Locker
Mackenzie Haight (Vienna), Foot Locker
Tommy Mulroy (Midlothian), NXN indiv. qualifier
Washington
Gig Harbor boys, NXN
North Central boys, NXN
Bellarmine Prep girls, NXN
Alexa Efraimson (Camas), NXN indiv. qualifier
Andrew Foerder (Nathan Hale), NXN indiv. qualifier
FL West still to come
West Virginia
Amelia Paladino (University), Foot Locker
Wisconsin
None
Wyoming
Ricky Faure (Rock Springs), NXN indiv. qualifier